Мукачівська Ратуша

Новини Мукачева. Новини Мукачівського міськвиконкому, оголошення Мукачева

 • Увеличить размер шрифта
 • Размер шрифта по умолчанию
 • Уменьшить размер шрифта
Головна Новини культури ОБЩЕСТВО ДУХНОВИЧА: 90 РОКІВ З ДНЯ ЗАСНУВАННЯ

ОБЩЕСТВО ДУХНОВИЧА: 90 РОКІВ З ДНЯ ЗАСНУВАННЯ

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 
Рівно 90 років тому, 22 березня 1923 року, в залі нинішнього міського Будинку культури відбулися установчі збори культурно-просвітнього Общества ім. О.Духновича. з цієї нагоди в тому ж Будинку культури відбулися урочисті збори, які відкрив голова міського осередку Общества Сергій Бисага. Відтак про 90-річний шлях Общества розповів голова обласної організації, заслужений вчитель України Михайло Алмашій.
Після визвольної революції 1848-1849 років у Європі розпочалося національне відродження. Карпаторуськоє національноє двіженіє всяко подавлялося угорськими властями, в отвіт з’являється рух будительства, його центральною фігурою став Олександр Духнович – священик, літератор, історик, етнограф, педагог, видавець, організатор народних школ, організатор культурно-національних русинських обществ. Його перу належить русинський національний гімн, який починався призивом «Подкарпатські русини, оставте глибокий сон, народний голос зовет вас, не забудьте о своєм…», написав вірш «Вручаніє», в якому виголосив своє національне кредо: «Я русин єсьм і буду, я родився русином, чесний мой род не забуду, останусь його сином». Головну задачу Духнович видів у розширенню народної освіти, старався розібратися в язиковому вопросі і кодифікувати русинський письменний, літературний язик. (за мовою оригіналу доповіді).
Під час створення Общества Духновича було названо серед першочергових секції: літературно-научна, просвітительска, іздательська, художественна.
На третьому зібранні в готелі «Чіллог» («Зірка») був присутній губернатор Подкарпатської Русі Антон Бескид, який повідомив, що президент Чехословаччини Томаш Масарик виділив на культурно-просвітницьку роботу і видавничу діяльність Общества 50 тисяч крон. Щорічні приходи Общества складали 127 158 29 крон. Це дозволило відкрити пам’ятники видатним русинам в Ужгороді, Мукачеві, Колочаві, Севлющі, Хусті, Пряшові, Міхаловцях. А в 1932 році було відкрито й Руський народний дом в Ужгороді. Виходили журнали «Карпатський край», «Карпатський світ», «Руський народний календар». Общество мало 300 читалень, при яких було понад 30000 книг, центральна бібліотека нараховувала 8000 книг. На початок 30-х років Общество мало 80 (!) хорів, зокрема, до учительського хору входило 100 виконавців, національного хору – 150, симфонічного оркестру – 90. 34 читальні мали свої духові оркестри, 214 драмгуртків на стаціонарних сценах. Були два великих спортивних об’єднання «Руський Сокол» і «Карпаторуський Орел»…
Роки занепаду Общества Духновича припали на час фашистської окупації і радянського тоталітаризму. Лише 1990 року Общество поновило свою роботу в Пряшеві та в Закарпатті 1994 року – Свалява, Мукачево, Ужгород, Перечин, Волівець, а через 10 років і в Мукачівському, Іршавському, Виноградівському районах. Протягом останніх років Общество провело низку науково-культурологічних заходів, відкрило пам’ятники й меморіальні дошки видатним діячам русинського двіженія в містах і селах краю. Й, до речі, при Обществі вже два роки працює лінгвістична група з кодифікації русинського язика, яка готує до друку «Популярну практичну граматику русинського язика», «Русинсько-російсько-українсько-латинський словар лінгвістичної термінології», «Орфографічний словар русинського язика», «Правила русинського правопису» і довідник «Діловий русинський язик».
Учасників урочистих зборів щиро привітав міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл, який вручив активістам Общества Почесні грамоти та Грамоти міської ради. Виступали з вітальними словами також голова районного осередку Общества, відома народна співачка Ольга Прокоп, депутат обласної ради Євген Жупан, відомий отець Сидор та інші. А пісенні й танцювальні дарунки презентували фольклорний ансамбль «Руснаки», районний жіночий хор Общества, русинські дитячі колективи та виконавці.
 

Додати коментар

В коментарях забороняється:
1. Заклики до міжрасової, религійної та міжнаціональної ворожнечі;
2. Заклики до протиправних дій;
3. Образи авторів материалів, інших відвідувачів сайту, адміністрації сайту.
Всі коментарі в яких буде помічено подібний зміст будуть видалені.
За зміст коментарів відповідальність несуть їх автори.
Адміністрація сайту також залишає за собою виключне право видаляти будь-які коментарі без попереджень та пояснень.


Защитный код
Обновить

ВІДЗНАЧИЛИ 1150-РІЧЧЯ ХРЕЩЕННЯ КАРПАТСЬКОЇ РУСІ - У 862 році князь Моравський Ростислав запросив з Конста�...
Жителі Мукачева влаштували різанину у ресторані - Вечірньої пори для надання медичної допомоги в Мукачі�...
ЗУСТРІЧ ПОБРАТИМІВ - На державному кордоні України зі Словаччиною (КПП Ужго...
Правове виховання в Мукачівському РЦДЮТ - У рамках проведення  тижня  правового виховання&nb...;
І В НАС ЗАПОЧАТКОВАНО ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ПРОЕКТ - «Адміністративні послуги: спрощений доступ через пошт...
МУКАЧЕВУ ПІШОВ 1120 РІК - Відкривати величну програму святкування Днів Мукачев�...
ПРОФСПІЛКА ЖИВЕ І ПРАЦЮЄ - Як розповів мені голова профкому ПАТ «Мукачівський за�...

Останні коментарі

Наша кнопка

Мукачівська ратуша - офіційні новини Мукачівського міськвиконкому

Моменти нашого міста


brekets
brekets

Авторизація

Останні оголошення

 • Рассылка объявлений на доски в интернете
 • металообробні верстати
 • металообробні верстати
 • Деревообробні верстати
 • ТОВ Фармаси Украина
 • Продаємо побутову техніку б/ж
 • Земельный участок 15сот.-Львов-ЗымнаВода (р-н "Эпицентра")-с
 • Приймаємо на реалізацію побутову техніку
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval

"Мукачівська ратуша" це сайт на якому ви завжди знайдете цікаві та найсвіжіші новини міста Мукачево, району, новини Закарпаття та України. Підписавшись на розсилку ви зможете отримувати новини Мукачева з перших рук.

На сайті "Мукачівська Ратуша" ви зможете знайти декілька рубрик на які поділені всі останні новини Мукачева:

Політичні новини - тут зібрані всі матеріали сайту "Мукачівська Ратуша", які мають політичний напрямок. Останні новини міськвиконкому, постанови Мукачівської міської ради, тощо.

Спортивні новини - в цій категорії зібрано спортивні новини Мукачева. Ексклюзивні матеріали, інтерв`ю, репортажі на сайті. Футбол, шахи, баскетбол, бокс, легка атлетика...

Новини суспільства - тут на сайті "Мукачівська ратуша" зібрано всі новини культури, нариси про громадське життя міста Мукачево.

Глас народу! - в цій категорії ви можете написати про те, що вас турбує, написати те чим ви хочете поділитися з іншими, задати питання нашій владі. Отже ваші новини це новини нашого міста - міста Мукачево. Для того щоб додати свій матеріал, треба бути зареєстрованим користувачем зі статусом "автор".