Мукачівська Ратуша

Новини Мукачева. Новини Мукачівського міськвиконкому, оголошення Мукачева

  • Увеличить размер шрифта
  • Размер шрифта по умолчанию
  • Уменьшить размер шрифта
Головна Новини суспільства Звідки до нас прийшов Старий Новий Рік?

Звідки до нас прийшов Старий Новий Рік?

Рейтинг пользователей: / 8
ХудшийЛучший 
Старий Новий рік - Новий рік за юліанським календарем («за старим стилем»). У XX і XXI століттях припадає на північ між 13 і 14 січня («новим стилем»). Після переходу на новий стиль старий Новий рік продовжує за традицією неофіційно відзначатися в деяких країнах.

У Росії традиція відзначати старий Новий рік пов'язана, крім збереження традиції, з тим, що Російська православна церква продовжує зустрічати всі церковні свята за юліанським календарем («старим стилем»). При цьому сучасний Новий рік випадає на різдвяний піст - православний сорокаденний піст на честь Різдва.

Традиція відзначати старий Новий рік виникла після 1918 року, коли в Росії було введено нове літочислення.

Старий Новий рік - це рідкісний історичний феномен, додаткове свято, яке виникло в результаті зміни літочислення. Через ці розбіжності календарів ми відзначаємо два «Нові роки» - за старим і новим стилем. Таким чином, в ніч з 13 на 14 січня кожен може дозволити собі «досвяткувати» найулюбленіше свято. Адже для багатьох віруючих людей Старий Новий рік має особливе значення, оскільки від душі відсвяткувати його вони можуть лише після закінчення Різдвяного посту.

Цікаво, що різниця між юліанським і григоріанським календарями збільшується кожне сторіччя, коли число сотень у році від Різдва Христова не є кратним чотирьом, на один день. Тому з 1 березня 2100 року ця різниця становитиме 14 днів. А з 2101 року Різдво і Старий Новий рік будуть відзначатися на день пізніше.

Сьогодні з року в рік популярність Старого Нового року зростає. Все більше людей ставляться до нього, як до самостійного свята, яке продовжує чарівність Нового року або ж дозволяє відчути це зачарування вперше ... Адже це свято більш спокійне.

Зі Старим Новим роком пов'язано багато звичаїв і традицій. У давньоруському календарі цей день був присвячений Василю Великому і називався Василів день. Цей день вважався дуже важливим з точки зору його впливу на весь наступний рік. Селяни на Василів день відзначали старовинне свято «Авсень» або «Овсень» - землеробське свято, пов'язане з обрядом обсіювання, задобрювання майбутнього врожаю. Так, наприклад, в Тульській губернії діти по будинку розсипали зерна ярого хлібу, примовляючи: «вироди, Боже, всякого жита по засіку, що по засіку та по великому, а і стало б жита на весь світ хрещений». Господиня дому збирала зерна з підлоги і зберігала їх до посіву. В Україні цей самий обряд здійснювався з піснями і танцями.

Особливе місце займав обряд варіння каші. Відбувався він у ніч з 13 на 14 січня за новим стилем. Старша жінка в будинку рівно о другій годині ночі приносила з комори крупу, а старший з чоловіків - воду з річки або криниці. Крупа й вода стояли на столі до тих пір, поки не витопиться піч, і до них ніхто не доторкався, щоб не відлякати долю. Далі вся родина сідала за стіл, і старша жінка, розмішуючи кашу, голосила: «Сіяли, ростили гречку все літо; вродилася каша гречка і крупна і рум'яна; звали-позивали нашу гречку в Царгород побувати, на княжий бенкет бенкетувати; поїхала гречка в Царгород побувати з князями, з боярами, з чесним вівсом, із золотим ячменем; чекали гречку, дожидали біля кам'яних воріт; зустрічали гречку князі й бояри, саджали гречку за дубовий стіл бенкет бенкетувати, і приїхала наша гречка до нас гостювати ». Після цього всі вставали з-за столу, а господиня з поклоном ставила кашу в піч. Коли каша встигала, оглядали - чи повний горщик. Якщо каша вилазила з нього - це віщувало біду всьому будинку. Від тріснутого горщика теж доброго чекати не доводилося. Після зняття пінки оглядали саму кашу - якщо вона була наваристою, значить, буде і щастя, і врожай. Гарну кашу з'їдали на сніданок, погану ж викидали в річку.

Особливий обряд був пов'язаний з «ходінням по домівках». Обов'язковим частуванням для гостей в цю ніч були пироги, варені свинячі ноги і взагалі всі вироби з свинини, тому що Василь відомий на Русі як свінятник, тобто покровитель свинячоі їжі. Недарма казали: «Свинку та борівка для Васильєва вечірка», «На Василя великого - свинячу голову на стіл!».

Нерідко під Старий новий рік відбуваються дуже дивні події, коли люди раптом відкривають у собі і оточуючих досі невідомі сторони характеру, і в них відбувається як би роздвоєння особистості. Можливо, це обумовлено і тим, що сам Старий Новий рік - це якесь роздвоєння одного свята, а можливо, і покликом далеких предків, які саме в цю ніч зустрічали колись Новий рік. Але факт залишається фактом: щось незвичайне в ніч з 13 на 14 січня в людях всеж-таки відбувається. Цей феномен помітив драматург М. Рощин, який написав п'єсу «Старий новий рік», за якою О. Єфремов поставив у МХАТі однойменний спектакль і зняв художній фільм. Під Старий Новий рік у двох сім'ях, що живуть у квартирах, розташованих одна під одною, одночасно відбуваються дивні події, в центрі яких опиняються голови сімей - Петро Себейкін і Петро Полуорлов. Старо-новорічної ночі вони влаштовують бунт проти своїх дружин, але під ранок, опинившись в лазні, герої п'єси починають все бачити у правдивому світлі.

 

Коментарі  

 
0 #1 Маша 13.01.2013 15:17
класс что и искала :lol: :o но мало
Цитировать
 
 
0 #2 МАКС 29.04.2014 17:44
супер но нет принтера прийдетса переписывать :cry:
Цитировать
 

Додати коментар

В коментарях забороняється:
1. Заклики до міжрасової, религійної та міжнаціональної ворожнечі;
2. Заклики до протиправних дій;
3. Образи авторів материалів, інших відвідувачів сайту, адміністрації сайту.
Всі коментарі в яких буде помічено подібний зміст будуть видалені.
За зміст коментарів відповідальність несуть їх автори.
Адміністрація сайту також залишає за собою виключне право видаляти будь-які коментарі без попереджень та пояснень.


Защитный код
Обновить

Loading...

Останні коментарі

Наша кнопка

Мукачівська ратуша - офіційні новини Мукачівського міськвиконкому


brekets
brekets

Авторизація

JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval

"Мукачівська ратуша" це сайт на якому ви завжди знайдете цікаві та найсвіжіші новини міста Мукачево, району, новини Закарпаття та України. Підписавшись на розсилку ви зможете отримувати новини Мукачева з перших рук.

На сайті "Мукачівська Ратуша" ви зможете знайти декілька рубрик на які поділені всі останні новини Мукачева:

Політичні новини - тут зібрані всі матеріали сайту "Мукачівська Ратуша", які мають політичний напрямок. Останні новини міськвиконкому, постанови Мукачівської міської ради, тощо.

Спортивні новини - в цій категорії зібрано спортивні новини Мукачева. Ексклюзивні матеріали, інтерв`ю, репортажі на сайті. Футбол, шахи, баскетбол, бокс, легка атлетика...

Новини суспільства - тут на сайті "Мукачівська ратуша" зібрано всі новини культури, нариси про громадське життя міста Мукачево.

Глас народу! - в цій категорії ви можете написати про те, що вас турбує, написати те чим ви хочете поділитися з іншими, задати питання нашій владі. Отже ваші новини це новини нашого міста - міста Мукачево. Для того щоб додати свій матеріал, треба бути зареєстрованим користувачем зі статусом "автор".