Конвенція – це договір, згідно з яким низка європейських держав дійшла згоди про гарантування певних основних прав. Ці права, що гарантуються, викладено в самій Конвенції та в чотирьох додаткових протоколах (№1, 4, 6 та 7), до яких приєдналися деякі держави. Перш ніж звертатися до Європейського Суду, радимо Вам ознайомитися з текстом вказаної Конвенції та додаткових протоколів (зробити це можна, наприклад, в мережі Internet на «Українському порталі Європейського Суду з прав людини» http: //eurocourt.org.ua). Якщо Ви вважаєте, що у Вашому випадку має місце порушення визначених ними прав, Ви можете скаржитися до Європейського Суду.
Підстави, форми та порядок звернення до Європейського Суду з прав людини передбачені Європейською конвенцією із захисту прав та основних свобод людини від 4 листопада 1950 року.
Для того, щоб Ваша заява була прийнята до розгляду Європейським Судом, необхідно дотримуватись таких правил:
Суд розглядає заяви, направлені на адресу Генерального секретаря Ради Європи від будь-якої особи, недержавної організації чи групи осіб.
Суд розглядає заяви стосовно лише тих обставин, які мали місце після вступу в силу конвенції для конкретної держави ( у нашому випадку – не розглядаються заяви, які стосуються подій, що мали місце до ратифікації Крнвенції та Протоколів України (11.09.1997)).
Суд розглядає скарги, які пов'язані з порушенням лише гарантованих Конвенцією прав. До речі, Конституція України гарантує не менше прав, ніж Конвенція, а більше.
Суд розглядає петиції лише тоді, коли були вичерпані всі внутрішньодержавні правові засоби захисту. Вони включають подання скарги до найвищого суду, який може розглянути її (проте, якщо Ви оскаржуєте таке судове рішення, як засудження чи вирок, необов'язково намагатися знову відкривати справу після того, як уже було пройдено через звичайний апеляційний процес у судах). Необхідно правильно використати наявні засоби судового захисту і дотриматися встановлених строків і процесуальних норм.
Суд приймає до розгляду заяви тільки протягом 6 місяців з дня прийняття остаточного рішення на національному рівні. Якщо ваша скарга пов'язана із засудженням або вироком суду, відлік цього строку починається від дати постановлення остаточного судового рішення у звичайному апеляційному процесі, а не від дати будь-якої подальшої відмови знову відкрити Вашу справу. Якщо Ви не подали скаргу із викладом обставин – хоча б у стисломі вигляді – впродовж шестимісячного строку, Суд не зможе розглядати Вашу заяву.
Суд не розглядає скарги, які: є анонімними; є по змісту тими ж , що були розглянуті судом чи комісією або вже є предметом іншої процедури міжнародного розгляду спору і не містять нової інформації, що відноситься до справи; є необгрунтованими; є зловживанням права подачі петиції.
Суд розглядає скарги тільки проти діянь, бездіяльності або рішень саме державних органів влади.
Якщо Ви вважаєте, що Ваша скарга справді стосується якогось із прав, що гарантується Конвенцією або протоколами до неї, і що ця скарга відповідає зазначеним вище умовам, Вам слід передовсім надіслати листа з наведеною нижче інформацією до секретаря Суду на таку адресу:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 STRASBOURG CEDEX
У листі потрібно:
дати стислий виклад скарг;
зазначити, які саме із прав за Конвенцією, на Вашу думку, було порушено;
констатувати, які саме засоби судового захисту Ви використали;
навести перелік офіційних рішень, прийнятих у Вашій справі, зазначивши дату кожного рішення, суд чи орган влади, що приймав рішення, а також дати стислий виклад самого рішення.
Слід також пам'ятати, що офіційними мовами Суду є англійська та французька. "Міжнародними" мовами є англійська, французька, іспанська, російська, китайська, арабська. І хоча листування з Вами буде вестись російською мовою, рішення Суду приймаються тільки англійською чи французькою, і російською мовою не перекладаються.
Пам'ятайте, що судове рішення проголошується у відкритому слуханні і не може бути переглянуте. Воно є остаточним, і держави зобов'язані виконувати рішення в справі, в якій вони є сторонами.
1. Заклики до міжрасової, религійної та міжнаціональної ворожнечі;
2. Заклики до протиправних дій;
3. Образи авторів материалів, інших відвідувачів сайту, адміністрації сайту.
Всі коментарі в яких буде помічено подібний зміст будуть видалені.
За зміст коментарів відповідальність несуть їх автори.
Адміністрація сайту також залишає за собою виключне право видаляти будь-які коментарі без попереджень та пояснень.