Відзначенню Успіня Божої Матері передує Успенський піст. Святкуючи, Церква наша славить Богоматір, чеснішу за херувимів і славнішу від серафимів, яка, мов цариця, постала праворуч Сина і взяла під Свою оборону рід людський, і обстає за нас перед Володарем Небесним, звертаючись до Його благосердя.
Уже котрий десяток літ у День Успіня Богородиці поспішають вірники з усього Закарпаття на Чернечу гору в Мукачево. Бо тут в урочистій молитві наші краяни вклоняються Матері Господа нашого, просять нашу Заступницю Небесну взяти під Свою неустанну опіку і захист наш край, його боголюбиве населення.
Мукачівський Свято-Миколаївський жіночий монастир славиться своїми відпустами. Один з них – 28 серпня. Тоді сюди, мов потічки до могутньої річки, стікаються з усього нашого краю вірники. Йдуть на пораду, за допомогою до Цариці Небесної. Коли нам важко: віримо Вона допоможе. Сподіваємося: почує нас. Молимося до Неї з любов'ю у серці: «Всю надію мою на Тебе покладаю, Мати Божа, збережи мене під Покровом Твоїм». А після завершення відпусту, повертаючись додому із втіхою відчувають прочани, що їм стало спокійніше, вони – у безпеці, під Її Покровом Святим. Найперше, Матір Божа береже цю обитель. Територія монастиря вражає буянням квітів, чистотою та впорядкованістю території, Тут скрізь панує лад і краса, бо все робиться з Божого благословення і з молитвою.
Цей визначний релігійний і культурний центр Закарпаття відомий далеко за межами України. Зодягнені у мальовничі ліси й кучеряві виноградники, задивилися величні храми у Латоричну долину, стоїть тут монастир на тлі віків, ніби Богом у цю місцевість покладена перлина. 651 рік стоїть велична свята обитель на правому березі Латориці в Мукачеві. За цей час вона виконала величезну просвітительську роль серед закарпатців. Бо тут, у стінах монастиря жили й виховувалися великі ратоборці благовіствування Христового, які своєю самовідданою проповіддю й безкорисливими трудами вирощували й зводили Православне Закарпаття. Прийдеш сюди на тиху молитву, на розмову щиру з Господом, заходиш до монастирського храму, й душа очищається.
Переказ повістує, що засновником обителі на правому березі Латориці був князь Федір Корятович. Гарячого літнього дня на князя, що прогулювався й милувався казковою чарівністю оточуючої природи, несподівано напала велика гадюка. Корятович захищався, але змій напосідав чимдуж. І тоді князь звів до неба погляд й звернувся до Господа й святого Миколи-Угодника Божого з проханням врятувати його, а за порятунок пообіцяв спорудити на цьому місці храм Божий. Підтримка з неба надійшла миттєво і князь подолав змія. А за кілька днів потому, коли князь Федір Корятович знову побував на тому місці й роздумовував, де саме звести храм, то побачив посеред Латориці на воді світлого ангела, який і показав, де саме врятований від змія князь має спорудити храм. Незабаром Федір Корятович побудував тут маленьку церкву. Про це сказано в історичній розвідці зробленій архімандритом Василієм (Проніним) і опублікованій у «Православной мысли» № 2 за 1958 рік: «Князь Федір Корятович спорудив вірогідно невеликий будиночок для ченців та дав грамоту 1360 року, 8 березня: монастир він забезпечує виноградником, млином та іншим, а також заповідає, щоб і його тут поховали».
Ця грамота підкреслює, що монахи тут уже були, раз князь їм подарував виноградник і млин. Ця тема дискутувалася 11 вересня 2010 року на науково-практичній конференції присвяченій 650-річчю монастиря на Чернечій горі. Вона пройшла під орудою високопреосвященного архієпископа Мукачівського і Ужгородського Феодора.
Монастир на Чернечій горі тривалий час був не лише центром монашества у нашому краї, а і єпископською резиденцією Мукачівської православної єпархії. У грамоті, датованій кінцем червня 1491 року, згадується перший мукачівський православний єпископ Іоанн. Обитель на правому березі Латориці була й зразком монастирського зодчества в нашому краї. У 1664 році єпископ Іоанникій (Зейкан) спорудив тут муровану у візантійському стилі церкву.
Стіни древньої і славної обителі можуть повідати й про гоніння на православну церкву, що тривало майже три сторіччя, відомі їм і часи панування державного атеїзму, бачили вони й тріумфуюче відродження, коли в 1947 році турботами та стараннями єпископа Мукачівського Нестора ця велика церковна святиня була повернута православним. Першою ігуменею православного жіночого монастиря було призначено матушку Параскеву, до того настоятельку жіночої обителі в селі Липча, що на Хустщині. Вона сподобилася 28 серпня 1949 року, на свято Успіння Божої Матері, прийняти подарунок Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Олексія – ікону Володимирської Божої Матері, яка й понині зберігається у монастирському храмі в різьбленому кіоті.
Сьогодні монастирським життям більш як 60 насельниць обителі опікується ігуменя Єпістімія, яка за особливі заслуги по розвитку обителі нагороджена двома наперсними хрестами з прикрасами.
- Про пожежу на логойдівському ринку в Росвигові
- ЗАМОК ПАЛАНОК – ФІНАЛІСТ АКЦІЇ «7 ЧУДЕС УКРАЇНИ»
- ПАТРІОТИЗМ – НЕ В ГАСЛАХ, А В ТРУДІ
- В "Перемозі" зібралися з приводу 20 рiчниці Незалежності України
- З ПРЕСТОЛЬНИМ ПРАЗНИКОМ ВАС, МУКАЧІВЦІ!
- Троє дітей лишилися без батька і матері
1. Заклики до міжрасової, религійної та міжнаціональної ворожнечі;
2. Заклики до протиправних дій;
3. Образи авторів материалів, інших відвідувачів сайту, адміністрації сайту.
Всі коментарі в яких буде помічено подібний зміст будуть видалені.
За зміст коментарів відповідальність несуть їх автори.
Адміністрація сайту також залишає за собою виключне право видаляти будь-які коментарі без попереджень та пояснень.