При реєстрації народження дитини, прізвище дитини визначається за прізвищем її батьків. Якщо батьки мають спільне прізвище, то це прізвище присвоюється і дитині. Якщо батьки мають різні прізвища, то прізвище дитини визначається за їх згодою. На практиці, в більшості випадків, при різних прізвищах батьків (коли батьки перебувають у шлюбі), дитині присвоюється прізвище батька. При реєстрації батьками народження в державних органах реєстрації актів цивільного стані про присвоєння дитині відповідного прізвища в актовому записі про народження робиться відповідний запис, яке прізвище буде мати дитина і цей запис засвідчується підписами обох батьків. За відсутності згоди про присвоєння прізвища дитині, дитині присвоюється прізвище на підставі рішення органу опіки та піклування або суду, що передбачено п. 3 статті 145 Сімейного кодексу України. Положення Сімейного кодексу дають можливість залагодити дане питання між батьками, які мають різні прізвища. Так, ч.2 статті 145 Сімейного кодексу передбачає можливість батьків, які мають різні прізвища, присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з'єднання їхніх прізвищ. В цьому випадку, питання, з якого прізвища чи з батькового чи з прізвища матері буде починатися прізвище дитини, повинна бути письмова згода обох батьків, про що зазначається в актовому записі про народження та скріплюється їх підписами. Така, законодавчо закріплена можливість присвоєння дитині подвійного прізвища дає змогу залагодити конфлікт, який інколи виникає в сім'ї під час вирішення питання про присвоєння батьками своїм дітям відповідних прізвищ.Статтею 148 Сімейного кодексу України передбачена можливість зміни прізвища дитини її батьками. Тобто, якщо обома батьками змінюється прізвище, то змінюється і прізвище дитині.
Якщо один з батьків змінив прізвище, то прізвище дитині може бути змінено за згодою обох батьків та згодою дитини, яка досягла семи років. Дана норма є підставою для внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини, відповідно до ч. Ст.148 Сімейного кодексу та пп. є ч .24 п. 2.12 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затверджене наказом Міністерства юстиції України 26.09.2002р. за №86/5 (у редакції наказу Мінюсту від 10.12.2007р. №1227/5).
Згода обох батьків про зміну прізвища дитині, у випадках коли один з батьків змінив прізвище, виявляється в написанні батьками спільної заяви про зміну прізвища неповнолітнього. Дана заява подається до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання батьків, а в разі досягнення неповнолітнім семи років то необхідна ще й заява дитини.
Чинним сімейним законодавством, а саме частиною 5 статті 148 Сімейного кодексу України передбачено, що у разі заперечення одним з батьків щодо зміни прізвища дитини спір між батьками щодо такої зміни вирішується органом опіки та піклування або в судовому порядку, що знаходить своє відображення у рішенні суду чи в рішенні органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини.
1. Заклики до міжрасової, религійної та міжнаціональної ворожнечі;
2. Заклики до протиправних дій;
3. Образи авторів материалів, інших відвідувачів сайту, адміністрації сайту.
Всі коментарі в яких буде помічено подібний зміст будуть видалені.
За зміст коментарів відповідальність несуть їх автори.
Адміністрація сайту також залишає за собою виключне право видаляти будь-які коментарі без попереджень та пояснень.