Безневинні діти не таїли фашистському рейху жодної загрози. Як і не таїли їх 18-річна жителька Мукачева Юдіта Баумель та її трирічна землячка Леах Розман які загинули на початку травня 1945 року в концентраційному таборі Біркенау. У той же день загинула в газовій камері й однорічна Рейзл Якоб із села Веряця, що на Виноградівщині. Зеліг Вайнбергер зустрів свою останню мить у газовій камері в Освенцимі, коли йому виповнилося 85 років. Питається, яку загрозу фашистському режимові міг чинити цей старець? Фашисти знищували в таборах смерті цілі родини. В один день у таборі Біркенау загинула ціла трудова сім'я Мартона Московича з Кальника, що на Мукачівщині: глава сімейства Мартон Москович, його дружина Регіна, доньки Тубі, Естер, сини Аарон і Авраам. Загалом з 14 травня по 7 червня 1944 року із Закарпатської України в концентраційні табори Німеччини було відправлено понад 129 тисяч евреїв. Зокрема, з Мукачева – 24858 осіб, Виноградова – 13848, Берегова – 10849, Хуста – 10825, Ужгорода – 10124, Волівця – 3503, Солотвина 3317, Тячева 2209 осіб єврейської національності. А всього з маленької Підкарпатської Русі, в якій за довоєнним переписом проживало біля 700 тисяч жителів, фашисти заарештували, відправили в робочі й концентраційні табори та на каторгу 185 тисяч жителів, серед яких були євреї, українці, русини, словаки, цигани й люди інших національностей. Близько 115 тисяч з них не повернулися, бо чорним димом знялися з табірних крематоріїв у небо.
Гіркіша за полин доля випала тим, хто опинився на окупованій фашистами території. А вивезені на каторжні роботи в Німеччину звідали голод і холод, виснажливу працю по 15 – 18 годин на добу. Всього з України у «фатерлянд» фашисти вивезли близько 2,5 мільйона чоловік. З них 1,5 мільйона були підлітки 12 – 13 років й на 2 – 3 роки старші за них юнаки й дівчата. «Остарбайтери» знемагали на промислових підприємствах, у таборах смерті, в садибах німецьких бюргерів, на полях і фермах бауерів.
Серед них був і я. Поневірявся в концентраційних таборах Штутгоф і Маутхаузен. У 1958 році світ завмер, почувши велику пісню «Бухенвальдський набат». Починалася вона словами: «Люди мира, на минуту встаньте...». Пісня народилася через 13 років після Великої Перемоги. І за цей час стало зрозумілим, що фашизм живучий, він став відроджуватися. Бо й сьогодні слова фронтового поета Олександра Соболева стукають у серця кожного: «Люди мира, будьте зорче втрое». Сьогодні однією тільки пам'яттю про жертви, фашизм не здолати. Треба боротися проти його відродження гуртом і більш рішучими заходами.
- ЛІС – НЕ ТІЛЬКИ « ЗЕЛЕНЕ ЗОЛОТО»
- ІНФОРМАЦІЯ про проведену роботу щодо нагляду за додержанням законів Му…
- Житлові субсидії для мукачівців
- ЗА ДЕМОГРАФІЧНОЮ СИТУАЦІЄЮ НАШЕ МІСТО В ПОЗИТИВІ
- Досудова санація в Мукачівському комунальному підприємстві «Мукачіввод…
- ЧОМУ МИ НЕ ЄВРОПЕЙЦІ?
1. Заклики до міжрасової, религійної та міжнаціональної ворожнечі;
2. Заклики до протиправних дій;
3. Образи авторів материалів, інших відвідувачів сайту, адміністрації сайту.
Всі коментарі в яких буде помічено подібний зміст будуть видалені.
За зміст коментарів відповідальність несуть їх автори.
Адміністрація сайту також залишає за собою виключне право видаляти будь-які коментарі без попереджень та пояснень.