Що насправді відбувається «за кулісами»? Хто має право звертатися в ЦСССДМ, і на що сподіватися? На ці та інші питання спробуємо дати відповідь нижче.
Мукачівський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (далі-центр) – спеціальний заклад, що проводить соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю (до 35 років), які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги. Серед основних отримувачів соціальних послуг - сім'ї з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, випускники інтернатних закладів. Які життєві обставини можна віднести до складних? Це – алкогольна, наркотична залежність одного чи обох батьків, неналежне виконання батьківських обов'язків, втрата житла, соціальне сирітство (коли двоє батьків перебувають за кордоном і діти залишилися без належного догляду), інвалідність дітей чи батьків, перебування одного з членів сім’ї в місцях позбавлення волі, ВІЛ-інфекція, насильство у сім’ї, безробіття, те, з чим не можна впоратися самотужки. Основою визначення типу сім’ї, яка перебуває у складних життєвих обставинах, є діагностика виконання сім’єю своїх функцій (економічної, репродуктивної, рекреативної, господарської, соціалізуючої, терапевтичної). Виконуючи певні функції, сім’я забезпечує свою життєдіяльність. Порушення або відсутність будь-якої конкретної функції, що перешкоджає життєдіяльності, свідчить про дисфункціональність сім’ї, тобто наявність складної життєвої ситуації. Як правило, кризова, а точніше, сім’я, яка відноситься до групи ризику, сама вибирає послугу, з нею проводиться профілактична робота з метою попередження виникнення проблеми.
Проблемна сім’я, яка не в змозі самостійно визначити необхідну послугу або допомогу, потребує втручання соціального працівника. Їй надаються захисні послуги, як то допомога у працевлаштуванні, отриманні соціальних допомог і пенсій, оформленні документів, налагодженні психологічного мікроклімату тощо, з метою вирішення існуючої проблеми (ситуації).
Одним із способів виявлення осіб та сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах є проведення соціального інспектування. Попри таку назву соціальне інспектування не є перевіркою чи контролем сім’ї. Це візит, який здійснює фахівець соціальної роботи, аби надати свою допомогу чи попередити кризу. Соціальний фахівець в жодному разі не інспектор, який перевіряє соціальний стан сім’ї. Це радше опора і підтримка для сім’ї, який доступними йому засобами (залучення відповідних спеціалістів та структурних підрозділів) допоможе подолати кризу у сім’ї, зберегти затишок і тепло родинного вогнища, часом навіть примирити і зцілити родину.
У процесі здійснення соціальної роботи з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах центр надає такі послуги:
інформаційні: надання інформації, необхідної для вирішення складної життєвої ситуації (довідкові послуги), а саме: про види соціальних виплат (якщо сім'я або особа має на них право відповідно до чинного законодавства); надання контактів служб або установ, куди необхідно звернутися по відповідну допомогу; про заклади, які можуть надати послуги, умови отримання соціальних послуг; проведення лекцій, показ відеоматеріалів щодо подолання кризи сім’ї, негативного впливу сімейного неблагополуччя на розвиток дитини, зміцнення інституту сім'ї, поширення засад відповідального, усвідомленого батьківства; поширення інформаційно-просвітницьких матеріалів щодо відповідальності батьків за невиконання батьківських обов’язків, жорстокого поводження з дітьми, насильства; інформування про ресурси громади, служби, організації, заклади, установи, що працюють у сфері захисту прав дітей тощо;
психологічні: психологічна діагностика, спрямована на виявлення соціально-психологічних характеристик особистості; надання консультацій з питань психологічного здоров'я та поліпшення взаємин з навколишнім середовищем; обговорення проблем та надання порад з розв'язання соціальних та психологічних проблем; навчання долати труднощі та конфлікти з оточенням; сприяння в запобіганні виникненню непорозумінь та конфліктів між членами сім'ї; організація та координація психотерапевтичних груп та груп взаємодопомоги; психологічна корекція та психологічна реабілітація; проведення групових та індивідуальних діагностичних методик; забезпечення психологічної допомоги сім’ям із дітьми, залучення, відповідно до потреб фахівців, психолога, психіатра та ін.; використання в роботі з сім’єю різних психо-корекційних методик; надання консультацій щодо поліпшення взаємин з оточенням; індивідуальне консультування дітей та дорослих.
соціально-медичні: посередництво в здійсненні профілактичних, лікувально-оздоровчих заходів; консультації з питань збереження і зміцнення здоров'я; формування ідеології здорового способу життя й подолання шкідливих звичок; формування сексуальної культури і навичок захищених статевих відносин; профілактика туберкульозу, венеричних захворювань, ВІЛ/СНІДу; сприяння в підтримці та охороні здоров'я тощо; допомога в отриманні медичної допомоги, консультацій, у проходженні лікування; сприяння отриманню клієнтами послуг відновних, реабілітаційних програм та програм підтримки, що реалізуються державними та неурядовими організаціями; направлення до закладів медико-соціальної реабілітації щодо подолання залежностей: наркотичної, алкогольної, релігійної секти, від комп’ютерних та азартних ігор тощо.
соціально-економічні: допомога в оздоровленні, сприяння в отриманні державної соціальної допомоги, у наданні грошової допомоги, а також допомоги у вигляді грошових компенсацій; інформування з питань працевлаштування; сприяння покращенню житлово-побутових умов сім’ї та дитини; сприяння у працевлаштуванні; стимулювання дорослих членів до економічної активності, ефективного використання наявних ресурсів; представлення інтересів клієнта перед державною адміністрацією (виконавчим комітетом) із метою вирішення матеріально-побутових проблем (борги за комунальні послуги, брак відповідних умов для проживання дитини (дітей), неспроможність забезпечити повноцінне харчування дитини/дітей і т. д.); сприяння в організації оздоровлення дитини (дітей) відповідно до потреб; проведення моніторингу.
Звертайтеся – і ми Вам допоможемо подолати складні життєві обставини, знайти підтримку та турботу!
Мукачівський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді: м. Мукачево, вул. Духновича, 89 , тел. 5-41-29
1. Заклики до міжрасової, религійної та міжнаціональної ворожнечі;
2. Заклики до протиправних дій;
3. Образи авторів материалів, інших відвідувачів сайту, адміністрації сайту.
Всі коментарі в яких буде помічено подібний зміст будуть видалені.
За зміст коментарів відповідальність несуть їх автори.
Адміністрація сайту також залишає за собою виключне право видаляти будь-які коментарі без попереджень та пояснень.