Минулої суботи в історичному замку «Паланок» вже зранку можна було почути як українську, так і угорську мову. І не тільки, адже до Мукачева на цю подію приїхало звідусіль багато туристів. В гості до мукачівців прибуло майже 200 гостей з сусідньої держави. Привід більш ніж суттєвий – Другі замкові ігри. На початку свята генеральний консул Угорської Республіки Вільмош Сікловарі відмітив, що Мукачево поступово стає центром рицарського мистецтва:
– В усій Західній Європі Замкові ігри відроджуються і проходять свій ренесанс. На сьогоднішньому святі старовини представлені лицарські обладунки XII до XV століть.
Генконсул повідомив також, що вирішується питання про прийняття Мукачева до Європейської Асоціації збереження старовини. Мукачівців та гостей свята щиро привітав також міський голова Золтан Ленд'єл. На наше запитання, чи готеве Мукачево до такого приєднання, Золтан Золтанович запевнив, що, маючи такий чудовий замок, гріх не мати водночас, як в Європі, і своїх середньовічних лицарів. Вже найближчим часом до створення дружини лицарів будуть залучені мукачівські спортсмени зі східних єдиноборств, боротьби, за сприяння спонсорів їм пошиють відповідний одяг, виготовлять кольчуги, мечі, щити, сокири тощо. А колективи художньої самодіяльності поповнять свої репертуари середньовічними піснями, танцями і музикою. Адже доведеться, як членам Асоціації, представляти Україну і Мукачево на замкових іграх не тільки в сусідній Угорщині, а і в багатьох європейських країнах. А допомагатимуть у цьому наші міста-побратими в Угорщині, Словаччині, Польщі...
Учасників і гостей свята старовини привітала також заступник держсекретаря Міністерства закордонних справ Угорщини Жужанна Рейпаші та голова Об'єднання підтримки закарпатських угорських сімей Янош Сівак.
Замок Паланок, незважаючи на війни та лихоліття, зберіг своє обличчя і залишається візитною карткою Мукачева. Його сила не стільки в стінах, які мають потужну товщину, а в душах людей, які його захищали. Організатори мають надію, що подібні заходи в історичних місцях стануть містком дружби та добросусідства між двома країнами.
...Поки лицарі готували обладунки, а дівчата з хореографічних ансамблів приводили до порядку зачіски, глядачів розважали веселуни на ходулях з Мішкольца. Один з них мав велику голову з високим поважним чолом. Вони танцювали, жонглювали палками та ножами і ковтали вогонь. А лицарі з міста Шоймар демонстрували угорське бойове мистецтво «баранта». Вони імітували двобої з батогами, палками, сокирами та мечами, вправно стріляли з луків. А їх земляки, учасники групи «Цедруш» («Кедр»), представили танцювальні традиції Трансільванії, Середньої, Західної та Північної Угорщини. Найстаріший учасник лицарської дружини з Шоймара 58-річний Ласло Відо розповів, що в їх маленькому містечку. Швидше селищі, всі – від малого до великого захоплюються середньовічним бойовим мистецтвом, тому в дружині, що налічує майже тридцять чоловік, багато дітей та підлітків. Що ми і побачили.
Далі на бойову арену вийшли інші лицарі – володарі золотого хреста з міста Дебрецен, які розіграли виставу турніру Середньовічної Угорщини. Звичайні лицарі в латах змагались, а король Карл зі свого трону споглядав за дійством. Поряд з ним був традиційний ченець. Під кінець вистави сам король показав своїм підданим майстер-клас лицарського мистецтва. Відтак перед глядачами постали учасники лицарського ордену тамплієрів з міста Мішкольц, які представили публіці метальну машину, яку в середньовіччі використовували при штурмі замкових укріплень. А лицарська група з міста Добош змагалася у вправності стрільби з лука і кидання списів в умовну мішень.
Україну представляв клуб «Святогор» з міста Київ. Його учасники розіграли виставу лицарського турніру між умовними воїнами з різних куточків Європи. Максим Рог, який у звичайному житті дизайнер, а зараз його життям стали турніри, є керівником як групи, так і цілого театру:
– Я керівник театру історичного одягу в Києві, який займається виставами. Крім того беремо участь у справжніх турнірах. Ми вже зібрали понад 50 костюмів різних епох – від Стародавньої Греції до козаків та мушкетерів. На мені зараз міланські лицарські лати середини 15 століття.
На жаль, мукачівці поки не представлені своєю групою. Однак в найближчому майбутньому слід очікувати позитивних змін. Під кінець свята присутніх зачарували вокалом учасники ансамблю «Езішлан» з міста Добош та камерного оркестру «Ренесанс», а серед художників початківців провели конкурс малюнку «Замок і я». Як глядачі так і безпосередні учасники дійства роз'їхались по домівках з бажанням повернутись і взяти участь в Третіх Мукачівських замкових іграх.
Але на цьому програма суботнього дня не завершилася. Увечері в драмтеатрі відбулася велика прем'єрна в Україні вистава-мюзікл групи «Musical Dance Group Hungary» за участі відомих угорських солістів та чемпіонів світу з танців. Перед початком концерту мукачівців привітали держсекретар угорського Уряду з питань соціальної політки, сім'ї та молоді Міклаш Шолтейс та міський голова Золтан Ленд'єл.
- НЕБАЙДУЖІСТЬ, ЩО НАРОДИЛА КНИГУ
- ПЕДАГОГИ НАМІТИЛИ ЗАВДАННЯ НА НОВИЙ НАВЧАЛЬНИЙ РІК
- Вітання міського голови Золтана Ленд'єла єврейській громаді Мукачева з…
- Юна гордість дитячої художньої школи ім. Міхая Мункачі
- Мукачево скликало і скликатиме друзів завжди
- РОСТЕ І В МУКАЧЕВІ СПАДКОЄМИЦЯ СОФІЇ РОТАРУ?
1. Заклики до міжрасової, религійної та міжнаціональної ворожнечі;
2. Заклики до протиправних дій;
3. Образи авторів материалів, інших відвідувачів сайту, адміністрації сайту.
Всі коментарі в яких буде помічено подібний зміст будуть видалені.
За зміст коментарів відповідальність несуть їх автори.
Адміністрація сайту також залишає за собою виключне право видаляти будь-які коментарі без попереджень та пояснень.